Se afișează postările cu eticheta Italia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Italia. Afișați toate postările
vineri, iulie 10, 2009
joi, iulie 09, 2009
Amintiri
Se apropie ziua plecarii si ma cam cuprinde groaza, ca niciodata parca nu-mi doresc sa ma intorc in tara, am un sentiment amar de neliniste gandul ca in curand voi fi acasa. Cum suna!!! Pentru mine acasa e si Firenze, parca mult mai confortabil din punct de vedere al zilei de maine.
Oricum imi vor lipsi iesirile plictisitoare la gradar, dar mai mult baile facute in lacul de la Barberino di Mugello. O sa-mi lipseasca si o parte din prietenii de aici, pe care sper sa-i revad curand. O sa-mi lipseasca orasul asta cu strazile lui inguste si pe cat de linistite noaptea pe atat de agitate ziua.
Cred ca in tot timpul asta cat am stat am invatat inca o lectie de viata, poate si o mica parte dintr-o limba si modul de gandire al unei societati mult mai dezvoltata decat a noastra din toate punctele de vedere.


Oricum imi vor lipsi iesirile plictisitoare la gradar, dar mai mult baile facute in lacul de la Barberino di Mugello. O sa-mi lipseasca si o parte din prietenii de aici, pe care sper sa-i revad curand. O sa-mi lipseasca orasul asta cu strazile lui inguste si pe cat de linistite noaptea pe atat de agitate ziua.
Cred ca in tot timpul asta cat am stat am invatat inca o lectie de viata, poate si o mica parte dintr-o limba si modul de gandire al unei societati mult mai dezvoltata decat a noastra din toate punctele de vedere.
marți, iulie 07, 2009
duminică, iulie 05, 2009
Piazza liberta
QUEST ARCO FU ERETTO IN TEMI DI TORPIDA SERVITU A CELE. BRARE GLI INIZII DEL DOMINIO LO. RENESE DI CUI IL 27 APRILE 1859 SEGNO PER VOLANTA DI POPOLO LA FINE. A PURIFICAZIONE ED AUASPICIO FIRENZE SCRIVE QUI IL NOME DI VITTORIO EMANUELE III RE D'ITALIA. SOLDATO AL FRONTE NEL. LA GUERRA PER IL DIRITTO NAZIO. NALE E PER LA CIVILTA.
11 NOVEMBRE 1916
11 NOVEMBRE 1916
duminică, mai 10, 2009
miercuri, mai 06, 2009
Apus de soare
In ultimul timp am tot cautat o portita sa urc pana la Michelangelo, de unde panorama orasului se vede cel mai placut chiar si cu ochiul liber, si am cautat sa prind soarele la apus. Dar de cele mai multe ori ba erea innorat, ba ploua, sau poate ca nu-mi permitea timpul.
Dupa atatea zile de stat la panda, am prins momentul si mi-am zis ca trebuie sa ma echipez si s-o intind la intalnire. Tot cerul erea limpede, numai in dreprul soarelui stateau cativa nori adunati, parca special, pentru a petrece soarele spre asfintit, iar Florenta sta amutita in asteptarea noptii.
luni, mai 04, 2009
O noua era
Civilizatia lasa urme adanci in zonele impadurite, pot spune ca adevarate rani, care mai apoi sunt carpite cu fel de fel de cladiri, parca menite sa steara orice urma ca ar fi existat veodata paduri si pajisti intregi cu covoare de flori, imagini pe care nu le vedem decat pe desktop, ori intr-un bar -ridicat chiar deasupra unei foste pasuni unde odinioara pasteau in voie cirezi intregi de caprioare -pe unul din pereti, alaturi de un cap impaiat de cerb, sau intr-un tablou imens, pus intr-o camera pe un zid, deasupra patului, intr-o cladirile care au fost constuite chiar pe un loc asemanator cu cel din tablou.
Nu zic ca n-ar mai exista locuri in care inca mai poti respira arerul originar al naturii, dar astfel de locuri incep sa se imputineze in avantajul civilizatiei, sunt din ce in ce mai des defrisate padurile si in astfel de zone gasesti cate un puiet abi rasarit, care nu va cunoaste niciodata maturitatea, isi asteapta soarta crunta de a sfarsi sub rotile unui buldozer.
Eu fiind un impatimit al locurilor cat mai salbatice, parca ma apuca si groaza cand ma gandesc ca peste cateva secole, generatiile de atunci vor privi multe din acestea doar in poze.
duminică, aprilie 26, 2009
Forte del Marmi
duminică, aprilie 19, 2009
Basilica di Santa Croce
Un loc nou pentru mine. L-am admirat de atatea ori cand am fost la inaltime, dar nu am reusit sa-mi fac niciodata drum cat mai aproape. Am nimerit de curand prin zona Santa Croce si am ramas incantat de ceea ce am vazut, mi-am propus ca pe viitor sa-mi fac timp si sa strang mai multe detalii despre acest loc.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
