Se afișează postările cu eticheta toscana. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta toscana. Afișați toate postările

vineri, mai 08, 2009

Porco d'oro

Nu departe de Piaza Signoria, la numai doua stradute e un mini-bazar, unde isi au expuse, negustorii, tot felul de chiciuri. In acest loc pe undeva pe la intrarea principala sta permanent de veghe, statuia unui porc mistret, din gura caruia curge un fir de apa.
Se spune ca daca ii bagi o moneda in gura, astfel incat firul de apa s-o impinga in albia in care este asezata silueta porcului, in timp ce moneda cade, trebuie sa-l ti de nas si sa-ti pui o dorinta si ea ti se va indeplini, daca ai pus mana inainte sa cada moneda. Cel putin asta spun localnicii.
Acum eu ma intreb, cine oare o fi responsabil cu stransul monedelor, si mai ales daca cel care le strange, va avea grija si de dorintele celor care au urmat, intocmai, procedurile mitului. Asta nu vor sti decat cei in cauza.



joi, mai 07, 2009

Florenta umbrita de nori

Imprejurarile de pe langa fluviul Arno, intr-o dupa-amiaza, spre lasarea serii, dupa o ploaia scurta de nici o ora, cand pamantul umed te imbie cu mirosul lui, iar cerul acoperit de norii zdrenturosi, lasa sa cada doar cateva raze de soare inainte de apus.







Ponte Vecchio after rain



People on street in Florence










miercuri, mai 06, 2009

Apus de soare

In ultimul timp am tot cautat o portita sa urc pana la Michelangelo, de unde panorama orasului se vede cel mai placut chiar si cu ochiul liber, si am cautat sa prind soarele la apus. Dar de cele mai multe ori ba erea innorat, ba ploua, sau poate ca nu-mi permitea timpul.
Dupa atatea zile de stat la panda, am prins momentul si mi-am zis ca trebuie sa ma echipez si s-o intind la intalnire. Tot cerul erea limpede, numai in dreprul soarelui stateau cativa nori adunati, parca special, pentru a petrece soarele spre asfintit, iar Florenta sta amutita in asteptarea noptii.












luni, mai 04, 2009

O noua era

Civilizatia lasa urme adanci in zonele impadurite, pot spune ca adevarate rani, care mai apoi sunt carpite cu fel de fel de cladiri, parca menite sa steara orice urma ca ar fi existat veodata paduri si pajisti intregi cu covoare de flori, imagini pe care nu le vedem decat pe desktop, ori intr-un bar -ridicat chiar deasupra unei foste pasuni unde odinioara pasteau in voie cirezi intregi de caprioare -pe unul din pereti, alaturi de un cap impaiat de cerb, sau intr-un tablou imens, pus intr-o camera pe un zid, deasupra patului, intr-o cladirile care au fost constuite chiar pe un loc asemanator cu cel din tablou.
Nu zic ca n-ar mai exista locuri in care inca mai poti respira arerul originar al naturii, dar astfel de locuri incep sa se imputineze in avantajul civilizatiei, sunt din ce in ce mai des defrisate padurile si in astfel de zone gasesti cate un puiet abi rasarit, care nu va cunoaste niciodata maturitatea, isi asteapta soarta crunta de a sfarsi sub rotile unui buldozer.
Eu fiind un impatimit al locurilor cat mai salbatice, parca ma apuca si groaza cand ma gandesc ca peste cateva secole, generatiile de atunci vor privi multe din acestea doar in poze.

duminică, aprilie 26, 2009

Forte del Marmi

Forte del Marmi este o localitate balneara, cu iesire la mare, in partea de nord a regiunii Toscana, mai precis in regiunea cunoscuta sub numele de Coasta Varsilia. Plaja, ca peste tot de altfel, este privata fiind posibil accesul la mare doar cu plata.







duminică, aprilie 19, 2009

Ponte a ema

Chiar daca predomina numarul zilelor ploioase, din cand in cand ne este dat sa ne bucuram si de cate o zi senina, in care sa putem capta imagini cu frumusetile primaverii.










joi, aprilie 09, 2009

Londa

Londa, un orasel simpatic, din regiunea toscana, in care viticultura e la ea acasa, iar dealurile sunt ocupate de vile care mai de care mai interesante, construite in stil toscan.

















luni, martie 30, 2009

miercuri, martie 25, 2009

duminică, martie 08, 2009

Vedere de la Monte Morelo


Fiesole







Jurnal de Italia I

Vine un moment cand ne dorim o schimbare in viata noastra, si vrem altceva decat ceea ce am facut in ultimi cativa ani. Pentru o schimbare trebuie sa ai si un mic impuls care sa-ti dea o motivatie sa fugi cat mai departe de ceea ce ai fost pana in prezent.Tara noastra e intr-un haos mai ceva decat cel apocaliptic descris in Bilie, asa ca mi-am ales "drumul codrului", fiind satul de atatea bocete cum ca ar fi ajuns sacul la fund, de parca s-ar fi terminat hartia si tusul si nu se mai pot produce banii.Dupa tot ce s-a zvonit in presa si prin intermediul radio-sant, am decis ca cel mai bun loc pentru mine ar fi Italia, si mai ales avand multi prieteni in Italia care au contrazis speculatiile audio-vizualului.Azi fac o saptamana de cand ma aflu in Italia, in Firanze, si am considerat ca fiind un moment potrivit pentru a-mi incepe un jurnal.Mi-am inceput lucrul dupa trei zile de stat in casa, in care dorinta de a iesi pe strazi, mi-a fost spulberata de vremea cpricioasa.Lucru nu mi-a fost greu sa-mi gasesc avand multe cunostinte, si binenteles ceva experienta de Italia de acum cativa ani, ceea ce mi-a prins bine, si m-am adaptat repede. Pana in prezent am cinci zile de lucru. Lucrez la o firma de curatenie, care a acaparat peste 50% din Firanze, sunt multi angajati de toate natiile, si mai multe echipe, eu sunt intr-o echipa de romani si din cand in cand si italieni, cu care ne intelegem foarte bine.O experienta interesanta de cand lucrez aici a fost cand am facut curatenie la Louis Vuitton, cand au schimbat decorul, am fost chemati sa le spalam geamurile si la doua zile sa le curatam pavimentul si sa-i dam cu tratament. Saptamana care vine trebuie sa facem curat intr-un hotel abia renovat.Cat despre pasiunea mea, fotografia, am sa-mi caut orice portita de-a strabate si cuprinde cat mai mult din peisajele toscane.